Quidditch Topluluğu

Topluluğumuz okulumuzda bir Quidditch takımı kurmak ve Harry Potter hayranlarını bir araya toplayıp çeşitli etkinlikler yapmak amacıyla 2015 yılı Haziran ayında kurulmuştur.  Gebze’nin ve aynı zamanda Kocaeli’nin ilk quidditch takımını oluşturan topluluğumuz, 2016 yılında oyun antrenmanlarımıza başlamış olmakla beraber her hafta düzenli bir şekilde devam edip aramıza yeni arkadaşlarımızın da katılımıyla sürekli gelişip güçlenmektedir.

2005 yılında ABD Vermont’ta ilk defa oynanan bu sporda şu anda 20’den fazla ülkede 400’den fazla takım bulunmaktadır. Uluslararası Quidditch Birliği tarafından yönetilen quidditch sporunun, pek çok spordan daha uzun ve detaylı bir kural kitabı bulunmaktadır.

Ülkemizde Türkiye Quidditch Derneği’ne bağlı resmi 9 takım bulunmaktadır. Bu takımlar kuruluş tarihlerine göre sırasıyla; ODTÜ Hippogriffs, METU Unicorns, HÜ Phoenix, İTÜ Honeybees, BOUN Centaurs, Işık Death Eaters, Uludağ Aragog’s, METU Minicorns, Bilkent Foxes şeklindedir. Üniversitemizin takımı ise 2015 yılında kurulmuş olup şuan resmi kurulum sürecindedir. Quidditch derneği tarafından takip edilen bir çok resmi etkinlik vardır bunlar;

Türkiye Quidditch Ligi, Türkiye Quidditch Kupası, Avrupa Quidditch Kupası, Avrupa Oyunları, Dünya Kupası şeklindedir.Bunun yanında yılda onlarca resmi turnuvalar  da düzenleniyor ve yüzlerce oyuncu mücadele ediyor.  GTÜ Quidditch takımı olarak bu yılki hedefimiz, 2016 yılında başlayacak olan Türkiye Quidditch Ligi ve Türkiye Quidditch Kupası’nda ilk 4’e girebilmektir.

 

Quidditch Nedir: Kısaca anlatmak gerekirse oyunumuz 7’şer kişilik takımlarla oynanır. Oyuna 6 kişi ile başlanır. Takımlarda 1’er tutucu 3 ‘er kovalayıcı ve 2’şer vurucu vardır. Oyunda 1 adet Quaffle ve her takımın 3 çemberi var. Quaffle’ı çemberden geçirmek 10 puan verir. 3 adet de Bludger adı verilen toplar bulunuyor. Vurucular bu topları kullanarak rakip oyuncuları vurarak oyundan düşürmeye çalışırlar. Her bir oyuncu süpürgeleri üzerinde oynadığı için vurulduklarında süpürgelerinden inmeleri, kendi çemberlerine dokunarak oyuna tekrar dahil olmaları gerekiyor. 17. dakikada genelde filmi izleyenlerin ilk sorduğu Snitch koşucusu oyuna girer. Snitch beline tutturulmuş bir adet çorabın içerisinde ufak bir tenis topu taşıyan bir insandır. Her takımın 18. dakikada 1’er arayıcısı bu topu yakalamaya çalışır. Bu topun değeri 30 puandır ve yakalandığında oyun biter. Farklı pozisyonlar ve farklı toplar olmasının oyuna taktik ve teknik açıdan derinlik kattığı quidditch sporunda, en fazla 4 kuralı sayesinde aynı anda sahada bir cinsiyetten en fazla 4 oyuncunun bulundurabilmesi kuralı da eklendiğinde, quidditch camiasında her yaştan ve cinsiyetten bireylere karşı geleneksel sporlarda görülmeyen bir açık görüşlülük ve eşitlikçilik göze çarpıyor. Bu sayede quidditch, yenilikçi yapısıyla sadece geleneksel sporların cezbetmediği bireyleri değil, cinsel kimliği sebebiyle spor yapma hakkı elinden alınmış bireyleri de kucaklayarak dostane bir rekabeti sahaya yansıtımaktadır.

Topluluk Başkanı                                                                                           

İlker Altundaş

altundasilker@gmail.com