SSS

      GTÜ nerededir? Nasıl gelebilirim?

GTÜ, resmi olarak Kocaeli ilinde Gebze’ye bağlı olmakla birlikte, coğrafi olarak Tuzla Piyade Okulu’nun az ilerisinde, Anadolu Sağlık Hastanesi’nin bitişiğinde, D100 (E5) üzerinde bulunmaktadır. İstanbul yönünden 500-T ve 130-Ş otobüsleriyle Şifa mahallesi durağına gelindikten sonra veya Metro ile Pendik Tavşantepe istasyonunda indikten sonra Gebze-Harem minibüslerine  binilip çok kısa bir mesafe alınarak Yenimahalle Bayramoğlu köprüsünde inilir ve hemen sağda bulunan toprak alan geçildikten 100 metre sonra GTU ’nün giriş kapısına ulaşılır.İlk durağı  Kartal Metro olan 17 B numaralı İETT otobüsüyle de kampüsümüze ulaşabilirsiniz.

İzmit istikametinden gelecek öğrencilerimiz için 401-402 hatları ile Çayırova Köprüsü durağında inilerek ulaşım sağlanabilir.

Gebze’den gelecek olan öğrencilerimiz için 490-501-502-503-551-553-556-557-558-559 hatları ile Çayırova Köprüsü durağında inilerek ulaşım sağlanabilir.

Darıca’dan gelecek öğrencilerimiz için 525  hattı ile Gebze Teknik Üniversitesi durağında inilerek ulaşım sağlanabilir.

>>>  Harita ve ulaşım detayları için tıklayınız: 

 GTÜ’de hangi lisans programları / bölümleri var?

GTÜ’de Mühendislik Fakültesi bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile 2017 yılından itibaren Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Harita Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği lisans programları, Temel Bilimler Fakültesi bünyesinde Fizik, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile 2017 yılı itibariyle Kimya lisans programı, İşletme Fakültesi bünyesinde İşletme ile 2017 yılından itibaren İktisat Lisans programı , Mimarlık Fakültesi bünyesinde ise Mimarlık Lisans programı ile 2017 yılından itibaren Şehir ve Bölge Planlama Lisans programı bulunmaktadır.

>>>  Fakülteler ve Bölümler:

 GTÜ’de eğitim ve araştırma kalitesi nasıldır? Mezun olduğumda iş bulabilir miyim?

GTÜ, 2016 URAP’ta (University Ranking by Academic Performance, Üniversitelerarası Akademik Performans Sıralaması) genel sıralamada 5., Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında 2., ve 6000’den az öğrencisi olanlar arasında 1. olmuştur.  Yine 2016 yılında “Türkiye Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi”nde 7. sıraya yükselmiştir.

Öğretim üyesi başına makale sayısı 2, atıf sayısı ise 41 olup bu alanda pek çok üniversitenin önündedir.  Yine öğretim üyesi başına aktif Ar-Ge proje fonu 200.000 TL’ye yakındır.

Bu açıdan, GTÜ diploması gerek akademi gerekse sanayi ve iş sektörü tarafından bilinirliği ve geçerliliği olan bir diplomadır.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın laboratuvarından üniversitemize gelmiş olan Doç. Dr. Nuri Öztürk’ün Aziz Sancar Biyolojik Saat Laboratuvarı da üniversitemizdedir.  Prof. Sancar’ı üniversitemizde ağırlamış olmaktan büyük gurur duyuyoruz.

>>>   İlgili video için lütfen tıklayınız: 

  GTÜ’de eğitim dili nedir?

GTÜ’deki eğitim dili çoğu program için %100 İngilizce, bazı lisans bölümleri için ise minimum % 30 İngilizce veya % 100 Türkçe olabilmektedir.  İlgili bölümlerin sayfalarını lütfen ziyaret ediniz.

>>>   Bilgi almak için tıklayınız:

 İngilizce Yeterlik Koşulları nelerdir? Hazırlık okumak zorunda mıyım?

Öğrencilerimiz üniversitemize kabullerinin ardından bir İngilizce Yeterlik Sınavı’na (GTU PROFICIENCY EXAM) alınırlar. Bu sınavda 100 üzerinden 60 (CC) barajını aşamayan öğrenciler bir yıl süreli hazırlık programına devam etmek zorundadırlar.
Hazırlık sınıfında eğitim görecek öğrencilerimiz Seviye Tespit Sınavı’na alınırlar ve buradaki başarı durumlarına göre kurlara ayrılırlar (A Level ve ya B Level olarak)

Her kur 8 hafta sürmektedir ve her kur için program içerikleri program hedeflerine göre belirlenir.

>>> Detaylar için Hazırlık Programı sayfasını ziyaret ediniz:

 GTÜ’de Erasmus gibi uluslararası değişim programları var mı? Hangi ülke ve üniversiteler ile var?

GTÜ’nün İtalya, İspanya, Almanya başta olmak üzere 100’e yakın yıda Avrupa Üniversitesi ile Erasmus+ anlaşması, yine bazı ülkeler ile Mevlana anlaşmaları bulunmaktadır. Öğrenci sayımızın lisans düzeyinde az olması nedeni ile, başvuranlar arasında İngilizce dil yeterliliği gereklerini karşılayan öğrencilerin neredeyse tümü yurtdışına gönderilebilmektedir.
Bunların haricinde yurt içindeki üniversiteler ile Farabi anlaşmaları bulunmakta, Türkiye bursları ile öğrenci kabul edilmektedir.

>>>  Detaylar için Dış İlişkiler Ofisi sayfasını ziyaret ediniz:

   GTÜ’de Burs olanakları nedir?         

GTÜ’de öğrencilerimizin yararlanabileceği çeşitli burs imkanları mevcut.  Yerleştirme puanına, başarı düzeyine göre ve ihtiyaç durumuna göre bu burslar nakdi  veya ayni (yemek, kitap vs) olabilmektedir. Bu konudaki duyuruları üniversitemiz anasayfasından takip edebilirsiniz.

  GTÜ’de yurt imkanları nedir?

GTÜ Muallimköy kampüsünde ve Osmangazi Köprüsü’nün yanıbaşındaki Gebze Öğrenci Yurdu, 320 kız 440 erkek olmak üzere toplam 760 öğrenci kapasitesiyle öğrencilerimize hizmet vermektedir.

>>> Yurt tanıtım videosu için tıklayınız:

  GTÜ’de öğrencilere staj ve iş bulma konusunda yardım ediliyor mu?          

GTÜ’de her bölümümüzde staj ve mezun danışmanları bulunmakta, ve öğrencilerimize bu konularda yol göstermektedirler.  Türkiye üretiminin % 15’ini karşılayan Gebze’deki 3 Teknopark, 18 Organize Sanayi Bölgesi ve 35 Ar-Ge Merkezi’nin tam kalbinde yer alan konumuyla GTÜ, öğrenciler için bu açıdan oldukça avantajlı bir durumdadır.  Mezunlarımızın % 49’u mezuniyetlerinden önceki 6 ay içerisinde işe yerleşmiş bulunmaktadır; bunların büyük bir kısmı da doğrudan mezun oldukları meslek dalında bir işe yerleşmiş durumdadır.

Bunların dışında, öğrencilerimiz Erasmus + programı çerçevesinde staja gidebildikleri gibi, 2017 yılı itibariyle yürütücüsü olduğumuz (ve ortakları arasında Sabancı Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Şişecam, Gebze Organize Sanayi Bölgesi vb akademik ve sanayi kuruluşları ile STK’lar bulunan) Staj Konsorsiyumu çerçevesinde de Avrupa’da çeşitli firmalarda stajlara gidebileceklerdir.

Ayrıca, yeni kurulan Mezunlar Derneği’miz kapsamında mezunlar arası ya da mezun-öğrenci networkleri sıkı bir şekilde oluşturulmuştur.
GTÜ’deki tüm lisans programlarında Girişimcilik dersleri de verilmekte, ve üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından iş fikri eğitimleri verilip yarışmalar düzenlenmektedir.

>>>  Gebze Teknik Üniversitesi 2015-2016 Mezuniyet Töreni Röportajları

  GTÜ’deki sosyal yaşam nasıl?  

Yerleşkemiz, 1,5 km2 büyüklüğündeki yeşil alanıyla, doğal dokuyu bozmayan fakülte binalarıyla, nefes alan bir kampüstür.  Burada açık ve kapalı spor salonlarımız, kapalı yüzme havuzu ve fitness salonları öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin kullanımına açıktır.  Ayrıca Gebze sahildeki GTÜ Sosyal Tesislerimizde açık yüzme havuzumuz ile Öğrenci Klüplerimizin etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri piknik alanı ve konferans salonları mevcuttur.  Kürek takımımız da çalışmalarını bu sahilde yürütmektedir.

>>>  GTÜ  Tanıtım Filmi

>>> GTÜ Kampüs Turu

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’nın önderliğinde, öğrencilerimizin faydalanabileceği gerek kampüs içi gerekse kampüs dışı çok sayıda etkinlik bulunmaktadır.  Bunlar arasında yakın yerlere günübirlik geziler, trekking etkinlikleri, piknik organizasyonları, Bolu Abant Hamsi Festivali gezisi gibi geziler ile, Hat-Kaligrafi kursu, Ebru kursu, Yoga kursu gibi çeşitli kurslar sayılabilir.

>>> GTÜ’deki Etkinlikler İçin Tıklayınız:

54 öğrenci topluluğunun yıl boyunca gerçekleştirdiği yaklaşık 300 etkinlik ile öğrencilerimiz ilgi alanları doğrultusunda kendilerini geliştirme imkânına sahiptir. Kariyer günleri, Girişimcilik Zirveleri, Bilim ve Teknoloji Günleri, Mezunlar Söyleşisi, konserler ve benzeri etkinliklerle, dolu dolu bir üniversite hayatı öğrencilerimizi beklemektedir. Sosyal kampüsü destekleyen üniversite yönetimi sayesinde başta Kürek takımı, Dans Topluluğu, Robotik Topluluğu, IEEE, Türkçe Topluluğu, Tiyatro Topluluğu ve hatta Quidditch topluluğu olmak üzere pek çok öğrenci topluluğumuz kazandığı ödüller ile adından söz ettirmektedir.

Bunlara ek olarak üniversitemizde düzenlenen pek çok etkinlik ve ödül töreni bulunmaktadır:

Turkuaz Kelebek Ödül Töreni’nde değerli sanatçılarımız misafir edilmiş ve öğrencilerimizle bir araya gelmişlerdir.

>>> Turkuaz Kelebek Ödül Töreni

Genetik Günleri kapsamında Prof. Dr. Canan Dağdeviren misafir edilmiştir.

>>> GTÜ Genetik Günleri 

TÜBİTAK İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışması ilk kez GTÜ’de gerçekleşmiştir.

>>> İlgili video için tıklayınız:

 GTÜ’de iki bölüm birden okumak mümkün mü?

Diğer çoğu üniversitede olduğu gibi, ilgili YÖK mevzuatları ve üniversitenin ilgili yönetmelikleri çerçevesinde, belirtilen koşulları sağlayan öğrenciler Çift Ana Dal eğitimi alabilirler.

  GTÜ ile ilgili sorularım var, hangi birim ile görüşmeliyim?

Aşağıdaki İletişim Formları veya belirtilen telefonlardan bilgi isteyebilirsiniz.  İsteğiniz doğrultusunda bir öğrencimiz ,mezunumuz  ya da öğretim üyemiz size geri dönecektir.

İletişim Formları

Bilgisayar Mühendisliği İletişim Formu

Elektronik Mühendisliği İletişim Formu

  Kampus ziyareti için GTÜ’ye gelebilir miyiz?

Sevgili Aday öğrenciler 2020 yılında pandemi nedeniyle kampüs içerisinde tanıtım etkinlikleri düzenlenmeyecektir. Tanıtımlarımız online şekilde devam edecektir.