istanbul
istanbul
istanbul
istanbul
istanbul
istanbul
/

NEDEN GTÜ

GTÜ TANITIM

TRT AKILLI TERCİH PROGRAMI

NTV DOĞRU TERCİH PROGRAMI

ASLAN GÜLÇİÇEK

BÜŞRA TONYALI

ÖMER H. YÖRÜK

SERCAN SUNAR

SERHAT GÜMÜŞ

EMRE KORKMAZ

EMİRHAN BALCI

Gebze Teknik Üniversitesi ülkemizin yeni nesil teknik üniversitesi olarak tercih edebileceğiniz önde gelen üniversiteler arasındadır. Oldukça farklı ve rekabetçi olup sizi gelecek hayata hazırlamayı, bu süreçte en iyi şartlarda eğitiminizi almanızı sağlamayı hedefler.

Araştırma, yayın ve yenilikçilik endekslerinde ilk sıralarda.

Dünya çapında prestijli okullardan doktoralı seçkin akademik kadro.

Türkiye’nin en yoğun sanayi bölgesinde konumlu.

Lider sanayi kuruluşları ve araştırma merkezleri ile yenilikçi proje iş birlikleri.

Öğrenciler için yakın çevrede iş deneyimi kazanma fırsatları.

Erasmus+, Mevlana ve Farabi değişim programlarıyla uluslararası ve Ulusal hareketlilik.

Proje odaklı, sürekli güncellenen ders içerikleri.

Avrupa Komisyonu’nun AKTS Sistemine entegrasyonu.

Avrupa Komisyonu tarafından verilen Diploma Eki’ni ilk alan üniversitelerden.

Son 5 yılda Üniversitelerin Akademik Performansa dayalı genel sıralamasında hep ilk 10

Girişimcilik endeksinde Devlet Üniversitelerinde hep ilk 10

Dünya çapındaki elektronik veri tabanlarına erişim imkanı sağlayan zengin kütüphane altyapısı.

Geniş sosyal, kültürel ve sportif aktivite imkanı.

Demiryolu, hava ve karayolu ile İstanbul ve Kocaeli’den kolay ulaşılabilir, doğallığı korunmuş kampüs.

Çift anadal ve yandal programları ile ikinci diploma imkanı.

İki kişilik ve mutfaklı yeni nesil KYK yurt imkanı.KAMPÜS


KOLAY ERİŞİLEBİLİR YERLEŞKE!


Gebze Teknik Üniversitesi, sanayinin kalbinde, Avrupa ile Asya’yı birleştiren son derece önemli ve kilit bir noktada konumlanmıştır. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova gibi pek çok şehre 1 saat mesafede ve yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusun merkezi konumundaki Üniversitemiz, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 dakika mesafededir. Hem İstanbul hem de Kocaeli yönünden yerleşkemize kadar gelen toplu taşıma araçlarıyla üniversitemize rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Yerleşkemiz içerisinde olan Marmaray “FATİH-GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ” durağında inerek yerleşkemize ulaşım çok daha kolaydır.


TARİHİ DOKU, YEŞİL KAMPÜS!


Asırlık çınarların karşıladığı kapıdan üniversiteye girdiğinizde attığınız her adım sizleri yüzlerce yıl öncesine götürür. Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu ve son nefesini verdiği Hünkâr Çayırı’nın yanı başında, her mevsimin güzelliğini ayrı ayrı yaşayabileceğiniz bir kampüs sizleri beklemektedir. Yerleşkemiz, 1,5 km2 büyüklüğündeki yeşil alanıyla, doğal dokuyu bozmayan fakülte binalarıyla, nefes alan bir kampüstür.


TEKNOLOJİ ÜRETEN, BİLİMDE ÖNCÜ!


Gebze Teknik Üniversitesi, henüz çeyrek asırlık bir geçmişe sahip olmasına rağmen evrensel ölçekte bilim ve proje üretmeyi başarabilen bir üniversite haline gelmiştir. Bu kapsamda toplam yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan, “Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri” sıralamasında, URAP tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye’nin köklü üniversitelerini geride bırakarak beşinci sırada yer almıştır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı “Girişimcilik Endeksi”nde ise Gebze Teknik Üniversitesi, Teknoparkı olmayan Üniversiteler sıralamasında lider konumda bulunmaktadır. Uluslararası alanda bilime katkı sağlayan üniversitemiz, ülkemizin teknoloji üreten ülkeler arasına girmesini sağlayacak Bilişim Vadisi’nin de güçlü ortaklarındandır. Eğitim faaliyetlerini 4 Fakülte, 18 bölüm ve 9 Enstitü ile sürdüren Üniversitemizde 4 lisans öğrencisine 1 öğretim elemanı düşmektedir. Üniversitemiz Öğretim üyelerinin %70’i doktoralarını ABD ve İngiltere’deki saygın üniversitelerde tamamlamıştır. Yüksek öğretim kurumlarının; kalitesini ve saygınlığını artıran, kurumlara uluslararası güvenirlik sağlayan belgelerden biri olan Diploma Eki Etiketi, 2009 yılında 7 üniversite ile birlikte Avrupa Komisyonu tarafından üniversitemize verilmiştir. Böylelikle Üniversiteden mezun olan öğrencilerimizin diplomaları evrensel bir nitelik kazanmıştır.


EN KOLAY ERASMUS İMKÂNI!


Üniversitemizin öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğini sağlayan Erasmus programı kapsamında, Avrupa’daki 100’e yakın üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşmalar kapsamında her 5 öğrencimizden 1 tanesi, eğitim hayatlarının 1 yılını Avrupa’daki saygın üniversitelerde geçirme imkânına sahiptir. Üniversitemiz bu oranla, Türk üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.


SOSYAL KAMPÜS!


54 öğrenci topluluğunun yıl boyunca gerçekleştirdiği yaklaşık 300 etkinlik ile öğrencilerimiz ilgi alanları doğrultusunda kendilerini geliştirme imkânına sahiptir. Kariyer günleri, Girişimcilik Zirveleri, Bilim ve Teknoloji Günleri, Mezunlar Söyleşisi, konserler ve benzeri etkinliklerle, dolu dolu bir üniversite hayatı öğrencilerimizi beklemektedir. Sosyal kampüsü destekleyen üniversite yönetimi sayesinde başta Kürek takımı, Dans Topluluğu, Robotik Topluluğu, IEEE, Türkçe Topluluğu ve Tiyatro Topluluğu olmak üzere pek çok öğrenci topluluğumuz kazandığı ödüller ile adından söz ettirmektedir.


YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTE!


Teknolojik gelişmelere öncülük eden üniversitemiz, üniversitemizle aynı bölgeye konumlanmış olan TÜBİTAK, TSE ve pek çok kurum ile yakın ilişkilere sahip olup, imzaladığı protokollerle Ar-Ge altyapısını geliştirmiş, sahip olduğu imkânları artırmıştır. Bu sayede DPT, TÜBİTAK gibi büyük bütçeli projelerle insansız hava aracı, elektrikli otomobil, biyolojik saat, kanser araştırmaları, savunma teknolojileri, nanoteknoloji gibi çağın gerekliliğini yansıtan önemli konularda çalışmalarını sürdürmektedir.


SANAYİNİN KALBİNDE EĞİTİM!


Gebze Teknik Üniversitesi, 3 Teknopark, 18 Organize Sanayi Bölgesi ve 35 Ar-Ge Merkezi’nin kalbinde konumlanmış olup, Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla yapmış olduğu üniversite-sanayi işbirliği anlaşmalarıyla, öğrencilerine daha mezun olmadan iş bulma imkânını sunmaktadır.

PUAN VE KONTENJANLAR


NOT: Üniversitelerin puanlarını tercih sonucu oluşmaktadır. Çok tercih edilen bölümlerin puanları bu nedenle yüksek olmakta olup, Üniversite yönetiminin ya da Yüksek öğretim Kurumunun belirleyici bir etkisi olmamaktadır.


*Uçak Mühendisliği Bölümümüzün puanları bu yıl belirleneceği için listede yer verilmemiştir.SIKÇA SORULAN SORULAR


GTÜ Nerededir? Nasıl Gelebilirim?


GTÜ, resmi olarak Kocaeli ilinde Gebze’ye bağlı olmakla birlikte, coğrafi olarak Tuzla Piyade Okulu’nun az ilerisinde, Anadolu Sağlık Hastanesi’nin bitişiğinde, D100 (E5) üzerinde bulunmaktadır. İstanbul yönünden 500-T ve 130-Ş otobüsleriyle Şifa mahallesi durağına gelindikten sonra veya Metro ile Pendik Tavşantepe istasyonunda indikten sonra Gebze-Harem minibüslerine binilip çok kısa bir mesafe alınarak Yenimahalle Bayramoğlu köprüsünde inilir ve hemen sağda bulunan toprak alan geçildikten 100 metre sonra GTU ’nün giriş kapısına ulaşılır.İlk durağı Kartal Metro olan 17 B numaralı İETT otobüsüyle de kampüsümüze ulaşabilirsiniz.

İzmit istikametinden gelecek öğrencilerimiz için 401-402 hatları ile Çayırova Köprüsü durağında inilerek ulaşım sağlanabilir.

Gebze’den gelecek olan öğrencilerimiz için 490-501-502-503-551-553-556-557-558-559 hatları ile Çayırova Köprüsü durağında inilerek ulaşım sağlanabilir.

Darıca’dan gelecek öğrencilerimiz için 525 hattı ile Gebze Teknik Üniversitesi durağında inilerek ulaşım sağlanabilir.


GTÜ’de Hangi Lisans Programları / Bölümleri Var?


GTÜ’de Mühendislik Fakültesi bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile 2017 yılından itibaren Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Harita Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği lisans programları, Temel Bilimler Fakültesi bünyesinde Fizik, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile 2017 yılı itibariyle Kimya lisans programı, İşletme Fakültesi bünyesinde İşletme ile 2017 yılından itibaren İktisat Lisans programı , Mimarlık Fakültesi bünyesinde ise Mimarlık Lisans programı ile 2017 yılından itibaren Şehir ve Bölge Planlama Lisans programı bulunmaktadır.

Fakülteler ve Bölümler İçin Tıklayınız


GTÜ’de Eğitim ve Araştırma Kalitesi Nasıldır? Mezun Olduğumda İş Bulabilir miyim?


GTÜ, 2016 URAP’ta (University Ranking by Academic Performance, Üniversitelerarası Akademik Performans Sıralaması) genel sıralamada 5., Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında 2., ve 6000’den az öğrencisi olanlar arasında 1. olmuştur. Yine 2016 yılında “Türkiye Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi”nde 7. sıraya yükselmiştir.

Öğretim üyesi başına makale sayısı 2, atıf sayısı ise 41 olup bu alanda pek çok üniversitenin önündedir. Yine öğretim üyesi başına aktif Ar-Ge proje fonu 200.000 TL’ye yakındır.

Bu açıdan, GTÜ diploması gerek akademi gerekse sanayi ve iş sektörü tarafından bilinirliği ve geçerliliği olan bir diplomadır.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın laboratuvarından üniversitemize gelmiş olan Doç. Dr. Nuri Öztürk’ün Aziz Sancar Biyolojik Saat Laboratuvarı da üniversitemizdedir. Prof. Sancar’ı üniversitemizde ağırlamış olmaktan büyük gurur duyuyoruz.

İlgili Video İçin Tıklayınız


GTÜ’de Eğitim Dili Nedir?


Üniversitemizin öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğini sağlayan Erasmus programı kapsamında, Avrupa’daki 100’e yakın üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşmalar kapsamında her 5 öğrencimizden 1 tanesi, eğitim hayatlarının 1 yılını Avrupa’daki saygın üniversitelerde geçirme imkânına sahiptir. Üniversitemiz bu oranla, Türk üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bilgi Almak İçin Tıklayınız


İngilizce Yeterlik Koşulları Nelerdir? Hazırlık Okumak Zorunda mıyım?


Öğrencilerimiz üniversitemize kabullerinin ardından bir İngilizce Yeterlik Sınavı’na (GTU PROFICIENCY EXAM) alınırlar. Bu sınavda 100 üzerinden 60 (CC) barajını aşamayan öğrenciler bir yıl süreli hazırlık programına devam etmek zorundadırlar. Hazırlık sınıfında eğitim görecek öğrencilerimiz Seviye Tespit Sınavı’na alınırlar ve buradaki başarı durumlarına göre kurlara ayrılırlar (A Level ve ya B Level olarak) Her kur 8 hafta sürmektedir ve her kur için program içerikleri program hedeflerine göre belirlenir.

Detaylar İçin Tıklayınız


GTÜ’de Erasmus Gibi Uluslararası Değişim Programları Var mı? Hangi Ülke ve Üniversiteler İle Var?


GTÜ’nün İtalya, İspanya, Almanya başta olmak üzere 100’e yakın yıda Avrupa Üniversitesi ile Erasmus+ anlaşması, yine bazı ülkeler ile Mevlana anlaşmaları bulunmaktadır. Öğrenci sayımızın lisans düzeyinde az olması nedeni ile, başvuranlar arasında İngilizce dil yeterliliği gereklerini karşılayan öğrencilerin neredeyse tümü yurtdışına gönderilebilmektedir. Bunların haricinde yurt içindeki üniversiteler ile Farabi anlaşmaları bulunmakta, Türkiye bursları ile öğrenci kabul edilmektedir.

Detaylar İçin Tıklayınız


GTÜ’de Burs Olanakları Nedir?


GTÜ’de öğrencilerimizin yararlanabileceği çeşitli burs imkanları mevcut. Yerleştirme puanına, başarı düzeyine göre ve ihtiyaç durumuna göre bu burslar nakdi veya ayni (yemek, kitap vs) olabilmektedir. Bu konudaki duyuruları üniversitemiz anasayfasından takip edebilirsiniz.


GTÜ’de Yurt İmkanları Nedir?


GTÜ Muallimköy kampüsünde ve Osmangazi Köprüsü’nün yanıbaşındaki Gebze Öğrenci Yurdu, 320 kız 440 erkek olmak üzere toplam 760 öğrenci kapasitesiyle öğrencilerimize hizmet vermektedir

Yurt Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız


GTÜ’de Öğrencilere Staj ve İş Bulma Konusunda Yardım Ediliyor mu?


GTÜ’de her bölümümüzde staj ve mezun danışmanları bulunmakta, ve öğrencilerimize bu konularda yol göstermektedirler. Türkiye üretiminin % 15’ini karşılayan Gebze’deki 3 Teknopark, 18 Organize Sanayi Bölgesi ve 35 Ar-Ge Merkezi’nin tam kalbinde yer alan konumuyla GTÜ, öğrenciler için bu açıdan oldukça avantajlı bir durumdadır. Mezunlarımızın % 49’u mezuniyetlerinden önceki 6 ay içerisinde işe yerleşmiş bulunmaktadır; bunların büyük bir kısmı da doğrudan mezun oldukları meslek dalında bir işe yerleşmiş durumdadır.

Bunların dışında, öğrencilerimiz Erasmus + programı çerçevesinde staja gidebildikleri gibi, 2017 yılı itibariyle yürütücüsü olduğumuz (ve ortakları arasında Sabancı Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Şişecam, Gebze Organize Sanayi Bölgesi vb akademik ve sanayi kuruluşları ile STK’lar bulunan) Staj Konsorsiyumu çerçevesinde de Avrupa’da çeşitli firmalarda stajlara gidebileceklerdir.

Ayrıca, yeni kurulan Mezunlar Derneği’miz kapsamında mezunlar arası ya da mezun-öğrenci networkleri sıkı bir şekilde oluşturulmuştur. GTÜ’deki tüm lisans programlarında Girişimcilik dersleri de verilmekte, ve üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından iş fikri eğitimleri verilip yarışmalar düzenlenmektedir.

Gebze Teknik Üniversitesi 2015-2016 Mezuniyet Töreni Röportajları


GTÜ’deki Sosyal Yaşam Nasıl?


Yerleşkemiz, 1,5 km2 büyüklüğündeki yeşil alanıyla, doğal dokuyu bozmayan fakülte binalarıyla, nefes alan bir kampüstür. Burada açık ve kapalı spor salonlarımız, kapalı yüzme havuzu ve fitness salonları öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin kullanımına açıktır. Ayrıca Gebze sahildeki GTÜ Sosyal Tesislerimizde açık yüzme havuzumuz ile Öğrenci Klüplerimizin etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri piknik alanı ve konferans salonları mevcuttur. Kürek takımımız da çalışmalarını bu sahilde yürütmektedir.

GTÜ Tanıtım Filmi

GTÜ Kampüs Turu

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’nın önderliğinde, öğrencilerimizin faydalanabileceği gerek kampüs içi gerekse kampüs dışı çok sayıda etkinlik bulunmaktadır. Bunlar arasında yakın yerlere günübirlik geziler, trekking etkinlikleri, piknik organizasyonları, Bolu Abant Hamsi Festivali gezisi gibi geziler ile, Hat-Kaligrafi kursu, Ebru kursu, Yoga kursu gibi çeşitli kurslar sayılabilir.

GTÜ’deki Etkinlikler İçin Tıklayınız:

54 öğrenci topluluğunun yıl boyunca gerçekleştirdiği yaklaşık 300 etkinlik ile öğrencilerimiz ilgi alanları doğrultusunda kendilerini geliştirme imkânına sahiptir. Kariyer günleri, Girişimcilik Zirveleri, Bilim ve Teknoloji Günleri, Mezunlar Söyleşisi, konserler ve benzeri etkinliklerle, dolu dolu bir üniversite hayatı öğrencilerimizi beklemektedir. Sosyal kampüsü destekleyen üniversite yönetimi sayesinde başta Kürek takımı, Dans Topluluğu, Robotik Topluluğu, IEEE, Türkçe Topluluğu, Tiyatro Topluluğu ve hatta Quidditch topluluğu olmak üzere pek çok öğrenci topluluğumuz kazandığı ödüller ile adından söz ettirmektedir.

Bunlara ek olarak üniversitemizde düzenlenen pek çok etkinlik ve ödül töreni bulunmaktadır:

Turkuaz Kelebek Ödül Töreni’nde değerli sanatçılarımız misafir edilmiş ve öğrencilerimizle bir araya gelmişlerdir.

Turkuaz Kelebek Ödül Töreni

Genetik Günleri kapsamında Prof. Dr. Canan Dağdeviren misafir edilmiştir.

GTÜ Genetik Günleri

TÜBİTAK İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışması ilk kez GTÜ’de gerçekleşmiştir.

İlgili video için tıklayınız:


GTÜ’de İki Bölüm Birden Okumak Mümkün mü?


Diğer çoğu üniversitede olduğu gibi, ilgili YÖK mevzuatları ve üniversitenin ilgili yönetmelikleri çerçevesinde, belirtilen koşulları sağlayan öğrenciler Çift Ana Dal eğitimi alabilirler.


Detaylar İçin Tıklayınız


GTÜ’de Erasmus Gibi Uluslararası Değişim Programları Var mı? Hangi Ülke ve Üniversiteler İle Var?


GTÜ’nün İtalya, İspanya, Almanya başta olmak üzere 100’e yakın yıda Avrupa Üniversitesi ile Erasmus+ anlaşması, yine bazı ülkeler ile Mevlana anlaşmaları bulunmaktadır. Öğrenci sayımızın lisans düzeyinde az olması nedeni ile, başvuranlar arasında İngilizce dil yeterliliği gereklerini karşılayan öğrencilerin neredeyse tümü yurtdışına gönderilebilmektedir. Bunların haricinde yurt içindeki üniversiteler ile Farabi anlaşmaları bulunmakta, Türkiye bursları ile öğrenci kabul edilmektedir.

Detaylar İçin Tıklayınız

İLETİŞİM

MAİL GÖNDER

;